Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Przyznano dotacje dla jednostek OSP powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego


10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego otrzymało w tym roku dofinansowanie w ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2017”. 2 jednostki zostały beneficjentami konkursu „Bezpieczna Małopolska 2017”. Oba konkursy organizowane są przez Małopolski Urząd Marszałkowski.

W

ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2017” umowy gwarantujące przyznanie dotacji otrzymało 8 jednostek OSP z powiatu nowotarskiego - OSP Czarny Dunajec (gmina Czarny Dunajec), OSP Maniowy (Gmina Czorsztyn), OSP Jabłonka (gmina Jabłonka), OSP Przywarówka (gmina Lipnica Wielka), OSP Kacwin (gmina Łapsze Niżne), OSP Bielanka (gmina Raba Wyżna), OSP Rdzawka (gmina Rabka - Zdrój), OSP Szlachtowa (gmina Szczawnica) i 2 z tatrzańskiego - OSP Kościelisko (gmina Kościelisko) i OSP Ząb (gmina Poronin). Środki te pozwolą przeprowadzić niezbędne remonty i termomodernizację w remizach i ich otoczeniu, część strażnic zostanie rozbudowana, niektóre zyskają zmodernizowaną instalację centralnego ogrzewania, nowe garaże, wieże, dachy lub wyremontowane place manewrowe.

W ramach konkursu „Bezpieczna Małopolska 2017” umowy gwarantujące przyznanie dotacji odebrali przedstawiciele OSP Czarny Dunajec (gmina Czarny Dunajec) i OSP Dzianisz Dolny (gmina Kościelisko).

Konkurs „Małopolskie Remizy” Województwo Małopolskiego ogłasza od 2009 r. W jego ramach małopolskie gminy otrzymują pomoc finansową na realizację prac budowlano-remontowych w remizach OSP. Od 2013 r. jest on realizowany przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚiGW), który współfinansuje prace z zakresu m.in. termomodernizacji, wymiany okien oraz drzwi, czy inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. „Małopolskie Remizy” to autorski i unikatowy program w skali całego kraju. W tym czasie udało się wyremontować 743 małopolskie remizy strażackie, na co przeznaczono 29 mln zł. Tylko w 2017 roku do 85 gmin trafi 2,5 mln zł.

W ramach konkursu „Bezpieczna Małopolska” gminy mogą z kolei starać się o środki na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom OSP, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W tym roku konkurs ogłoszono po raz trzeci. W poprzednich dwóch latach ponad 2,1 mln zł trafiło do 144 gmin. Dzięki temu 213 jednostek OSP udało się doposażyć w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz umundurowanie. W 2017 roku do małopolskich OSP trafi ponad 930 tys. zł.

„Małopolskie Remizy 2017” - powiat nowotarski:

1. OSP Czarny Dunajec - 37 217,00 zł - remont wieży na budynku remizy OSP Czarny Dunajec
2. OSP Maniowy - 31 949,00 zł - remont garażu w budynku remizy OSP w Maniowach
3. OSP Jabłonka - 7 625,00 zł - modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonce
4. OSP Przywarówka - 38 041,00 zł - plac manewrowo-ćwiczebny przy remizie OSP Przywarówka w Lipnicy Wielkiej
5. OSP Kacwin - 38 041,00 zł - remont pomieszczeń operacyjno-technicznych w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie
6. OSP Bielanka - 38 041,00 zł - modernizacja remizy OSP w Bielance
7. OSP Rdzawka - 34 237,00 zł Zakup materiałów budowlanych i ich wbudowanie w remizie OSP w Rdzawce w ramach zadania Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce”
8. OSP Szlachtowa - 16 510,00 zł - remont klatki schodowej wraz z termomodernizacją i wymianą stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej w remizie OSP Szlachtowa.

„Małopolskie Remizy 2017” - powiat tatrzański:

1. OSP Kościelisko - 37 942,00 zł - wykonanie prac remontowo-budowlanych w budynku remizy OSP w Kościelisku
2. OSP Ząb - 38 041,00 zł - przebudowa budynku remizy strażackiej OSP Ząb - etap IV

„Bezpieczna Małopolska 2017” - powiat nowotarski:

OSP Czarny Dunajec, OSP Ciche Dolne, OSP Odrowąż, OSP Wróblówka, OSP Załuczne, OSP Czerwienne Górne i OSP Pieniążkowice - 9 066,00 zł - odzież do działań bojowych – 15 szt.

„Bezpieczna Małopolska 2017” - powiat tatrzański:

Kościelisko Dzianisz Dolny tatrzański 9 767,00 zł pompa szlamowa – 1 szt., odzież do działań bojowych – 1 szt., detektor napięcia – 1 szt., kamera termowizyjna – 1 szt.

Umowy potwierdzające przyznanie dofinansowania na remonty remiz i ich doposażenie przekazane zostały przedstawicielom gmin i jednostek prze wicemarszałka Wojciecha Kozaka i członka zarządu Grzegorza Lipca podczas spotkania w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach.

Reklama


Fot. UMWM


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.