Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Święto Pasterskie w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)


Lipiec rozpoczął się od 44. Święta Pasterskiego w Lipnicy Wielkiej, które w tym roku przebiegło w prawie arktycznych i ekstremalnych warunkach. Jednak nikogo to nie zraziło i na polanie pod Babią Górą zebrało się wielu mieszkańców Lipnicy Wielkiej i okolicznych miejscowości, a także turystów.

OTegorocznej imprezie przyświecało motto z wiersza Emila Kowalczyka:
"Mom taki świat
downy
w ktorym
ludzie nie skokajo
do siebie jako wilki
a pómocno wyciągajo
rynke z jasnym spojrzyniym.... "

- Takiego świata nam dziś trzeba, a jeśli nie świata, to choć chwil, kiedy możemy odpocząć i odetchnąć od codzienności. Taki "oddech" można znaleźć właśnie w Przywarówce, w tym urokliwym miejscu, na polanie, na Święcie Pasterskim - mówią organizatorzy.

 

Reklama


twarcia Święta dokonał wójt gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski w asyście zaproszonych gości. Imprezę poprowadziła Małgosia Paplaczyk, a część konkursów pasterskich Franciszek Pindziak.

Można było usłyszeć i obejrzeć: Strażacką Orkiestrę Dętą pod kierunkiem Łukasza Bandyka, Muzykę Lipnicką, zespół Orawskie Dzieci kierowany przez Teresę Baniowską, zespół Zielony Jawor z Krempach z kierowniczką Marią Pietraszek-Wnęk, Orawian im. Heródka pod wodzą Eugeniusza Karkoszki, niezwykły i wciągający widzów pokaz iluzji w wykonaniu Adriana Mitoraja, czy też doprowadzający publiczność do łez Kabaret "Śleboda". Na zakończenie imprezy natomiast z przyjemnością wsłuchiwać się można było w piosenki niezwykłej wokalistki Moniki Lewczuk z zespołem.

Jak zawsze zainteresowaniem cieszyły się konkursy pasterskie: wspinanie na moja, koszenie łąki, pilenie i rąbanie drzewa, strzelanie z bica pasterskiego. Konkursy oceniała komisja: Andrzej Buroń, Jan Kwak i Monika Klapisz. Wyniki konkursów dostępne są na stronie Urzędu Gminy Lipnica Wielka - www.lipnicawielka.pl

Były stoiska twórców ludowych, bacy, książek regionalnych, degustacji potraw regionalnych naszych agroturystek, zabawy i konkursy Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ, malowanie twarzy.

- Dziękujemy serdecznie sponsorom imprezy: Bank Spółdzielczy Jabłonka, Wspólnota Leśna Urbarialna Lipnica Wielka, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Jabłonka, RANET Rafał Sproch, Firma JANKARA Janina i Karol Wnęk, Nadleśnictwo Nowy Targ, Babiogórski Park Narodowy, Zarząd Główny Związku Podhalan. Dziękujemy za pomoc organizacyjną: Caritas Archidiecezji Poznań oraz kierownictwo i obsługa Ośrodka Górska Przystań, Sołtys Przywarówki Józef Karkoszka, OSP: Murowanica, Centrum, Przywarówka, Kiczory; Doktor Jan Grygierczyk, Komisariat Policji w Jabłonce, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Nowy Targ - mówią organizatorzy.

Organizatorzy: Wójt Gminy Lipnica Wielka, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Nadleśnictwo Nowy Targ, Babiogórski Park Narodowy.

- Do zobaczenia za rok, przy lepszej pogodzie - mówią organizatorzy.

Fot. Jakub Wojtyczek


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.