Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

„Szlakiem dzwonnic loretańskich” - konkurs fotograficzny


Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy wsi Moszczanka i Skrzebowa organizuje konkurs fotograficzny pt. „Szlak dzwonnic loretańskich”, którego celem jest uświadomienie społeczności na temat dzwonnic loretańskich dostępnych na terenie Polski.

K

ult Matki Bożej Loretańskiej rozszerzał się już w XVII w. Budowano repliki Świętego Domu z Lortu, a z pielgrzymek przywożono dzwonki - wierzono, że odpędzają złe moce i powstrzymują nieszczęścia. Natomiast w XVIII w. zaczęto wznosić dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej - używano ich do dzwonienia na Anioł Pański, a ich głos miał ostrzegać przed pożarem. Zwyczaj ten rozwinął się jednak tylko na terenie części województw: śląskiego i małopolskiego.

Na szlaku znajdują się kapliczki zlokalizowane na Orawie, Podhalu i Spiszu.

Reklama


Kapliczki na Orawie: Lipnica Wielka - Murowanica, Skoczyki, Przywarówka i Kiczory (gmina Lipnica Wielka), Zubrzyca Dolna, Jabłonka, Danielki (gmina Jabłonka), Harkabuz – Możdżeniówka (gmina Raba Wyżna).

Kapliczki na Podhalu: Bańska Wyżna (gmina Szaflary), Koniówka (gmina Czarny Dunajec), Dzianisz (gmina Kościelisko).

Kapliczka na Spiszu znajduje się w Łapszance (gmina Łapsze Niżne).

Część z nich istnieje do dzisiaj i im właśnie poświęcony jest konkurs. Więcej informacji na temat projektu i regulamin konkursu znajduje się na stronie: www.loreto.osw.pl.


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.