Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Zespół "Orawskie Dzieci" na Festiwalu na Węgrzech


Od  7 do 13 sierpnia Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawskie Dzieci" z Lipnicy Wielkiej przebywał na International County-Wandering Festival na Węgrzech, w miejscowości Makó, 10 km od rumuńskiej granicy. Do najsłynniejszych płodów rolnych tego regionu należy papryka uprawiana w okolicach Segedynu, a także czosnek i cebula właśnie z miasta Makó, przez co zasłużyło sobie ono na miano „stolicy cebuli”.

 

B

 

ył to czas dobrze wykorzystany na przekazanie sobie nawzajem i innym odbiorcom z zewnątrz wartości jakie tkwią w naszym orawskim folklorze oraz tradycji, ale też czas dobrej zabawy, szacunku i wzajemnej pomocy. Poza festiwalowymi występami organizatorzy zapewnili wiele dodatkowych atrakcji: pokazy i nauka tradycyjnego tańca węgierskiego, wizyta w ZOO, kąpiele w basenach termalnych, zwiedzanie  Szegedu – zwanego „Miastem słońca" bowiem przypada na nie najwięcej słonecznych godzin w skali Węgier. To przepiękne, położone na południu Węgier, nad Cisą miasto, jest trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim tego kraju – ok. 160 tys. mieszkańców. Jest znanym i cenionym ośrodkiem uniwersyteckim.

Reklama


Mogliśmy również obserwować naszych przyjaciół z innych zagranicznych zespołów, zaznajomić się z ich kulturą i zawiązywać przyjaźnie. Poza naszym zespołem występowyły również takie grupy jak: Folklórny Súbor Podhorčan from Podhorie ze Słowacji, Garmoniya Company Dance from Moscow z Rosji, Academic Cultural & Artistic Society Kolo from Koper ze Słowenii oraz Corpo Bandistico Musicale Città di Cividale z Włoch.

Mimo wyjątkowo gorących dni wróciliśmy cali i zdrowi do domu – dla wielu – za szybko. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego że mogliśmy uczestniczyć w tym wspaniałym festiwalu, dobrze się tam bawić i czuć bezpiecznie.

Fot.  Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawskie Dzieci" z Lipnicy Wielkiej


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.